Kontakt

Masz pytanie? Chcesz zaprosić zespół na koncert? Napisz lub zadzwoń!


Menedżer zespołu:
NEW DAY
Rafał Boniśniak
tel. +48 605 836 704
newday@newday.com.pl


Piszą o nas...

NEW DAY W KOLONII - PRZYBYLIŚMY ODDAĆ MU POKŁON! (Mt 2,2)

Benedykt XVI      Pod takim hasłem w dniach 16-21 sierpnia br. odbył się jubileuszowy XX Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii. Jakże znaczące miejsce dla obecnego papieża Benedykta XVI. Od poniedziałku ze wszystkich stron świata przybywają pielgrzymi, by poczuć jedność z Chrystusem, by swoim pielgrzymowaniem dać świadectwo życia wiarą w dzisiejszym zwariowanym świecie. Skupisko kilku większych miast Niemiec w Zagłębiu Rury (m.in. Düsseldorf, Kolonia, Wuppertal, Solingen czy Leverkusen) zmienia się przez te dni nie do poznania, wszędzie widać śpiewających i pozdrawiających się pielgrzymów z różnych zakątków świata.

     Przybywamy do Solingen, miejsca naszego zakwaterowania, w sobotę wieczór, po 18 godzinach podróży samochodem. Mamy duże błogosławieństwo, bo trafiamy pod opiekę wspaniałej rodziny Ślązaków - Marioli i Rysia, którzy oddają nam swój dom oraz cały swój czas dbając, by niczego nam nie brakowało. To dzięki nim możemy zdążyć na katechezy czy msze św. do miast oddalonych nieraz o 40-50 km od naszego miejsca zamieszkania. Wiele informacji ze względu na zagrożenie terrorystyczne podawanych jest dosłownie w ostatniej chwili, ale na szczęście wszędzie docieramy na czas.
     We wtorek w kilku miastach odbywają się uroczyste msze święte otwierające oficjalnie ŚDM. Msza ta to uroczyste spotkanie w kilku językach, są również pozdrowienia po polsku, słychać aplauz Włochów stojących obok nas w kościele. Wszędzie panuje podniosła atmosfera. Dla Polaków mieszkających w Niemczech to dodatkowo silne przeżycie, bo jest tu wielu rodaków, pielgrzymów z Polski.

     Przez trzy dni trwają pielgrzymki poszczególnych grup do katedry w Kolonii, w której czczeni są Trzej Królowie. Prowadzeni przez gwiazdę, zostali doprowadzeni do Chrystusa. To wzruszający moment, kiedy mimo zgiełku towarzyszącego tysiącom pielgrzymów, ludzie potrafią na chwilę uklęknąć i pomodlić się w katedrze, przy relikwiarzu Trzech Mędrców, pod którym umieszczone jest motto: "Być pielgrzymami jako świadkowie wiary". I rzeczywiście, pielgrzymka do katedry przypomina nam podróż Trzech Króli do Betlejem i symbolizuje ich osobiste poszukiwanie Chrystusa. Czyniąc tę pielgrzymkę, stali się świadkami wiary. Jednak pielgrzymka do katedry nie przypomina nam tylko tego faktu, ale również fakt poszukiwania Boga przez tych wszystkich, którzy poprzez własną wędrówkę stali się świętymi. Obok katedry na dwóch olbrzymich budynkach widnieją dwa wizerunki: Jana Pawła II i Benedykta XVI. Tysiące pielgrzymów przystają w tym miejscu, szczególnie Polacy, którzy spotykają się codziennie o 21.37 pod portretem Jana Pawła II, by wspólnie modlić się i zaśpiewać "Barkę". Dwaj wielcy

     Środa to dla nas dzień dwóch koncertów i międzynarodowej Eucharystii w Kolonii. Poruszanie się po tym mieście przypomina wyścig z czasem. Wychodzimy zwycięsko z tego wieczorem w Media Parku, gdzie naszym występem zamykamy Festiwal Młodych. Na szczęście zostajemy bardzo ciepło przyjęci przez kilkutysięczną publiczność. Naszym gościem specjalnym jest David MacDonald z Kanady, który porywa tłum swoim świadectwem i muzyką. Nigdy nie czuliśmy się tak dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Polacy pokazują prawdziwą jedność na tym koncercie, wzruszające jest słyszeć z setek gardeł wyśpiewane słowo: Polska. David patrzy z podziwem na Polaków przy scenie i woła po polsku: Bóg kocha mnie i Ciebie też! Biało-czerwone flagi dodają nam otuchy i radości w sercach. Bogu dziękujemy za ten wspaniały koncert i kolejny dzień na ŚDM. Wyjeżdżamy z Kolonii zatrzymywani co chwilę przez służby porządkowe. Miasto zaczyna być zablokowane ze względu na powitanie Ojca Świętego Benedykta XVI, które ma nastąpić następnego dnia. Około północy, krętymi bocznymi drogami docieramy do autostrady i jedziemy na nocleg do Solingen i do naszych gospodarzy.

Modlitwa w Kolonii      Kolejny dzień to dzień katechez w parafiach. New Day przydzielony został do polskiej grupy w Düsseldorfie, gdzie uczestniczymy w nauczaniu głoszonym przez biskupa Józefa Guzdka. Mamy też okazję włączyć się w animację muzyczną tego spotkania. Trzeba było pokonać aż 1200 km, by usłyszeć tak mocne słowa o spotkaniu Chrystusa w Eucharystii, które poruszają nasze serca. Po południu przywitanie papieża Benedykta XVI przez pielgrzymów. O 15.00 zatrzymane zostają wszystkie pociągi, nie ma już możliwości dotarcia do Kolonii, miasto dosłownie pęka w szwach, autostrady zamieniane są w parkingi, rozstawiane są telebimy, na których będzie można oglądać przywitanie Ojca Świętego. Ci, którzy nie dotarli do Kolonii witają papieża w goszczących ich parafiach.

     W piątek już wszyscy ściągają do Kolonii, gramy jeszcze jeden koncert w Wuppertalu, by rankiem następnego dnia pożegnać się z gospodarzami. Płyną łzy, padają zapewnienia o modlitwie. Trudno się rozstać, to tylko tydzień a jednak zżyliśmy się bardzo z naszymi nowymi przyjaciółmi. Czas ruszać na Marienfeld, gdzie po całonocnym czuwaniu odbywa się Eucharystia z Ojcem Świętym, kończąc Światowy Dzień Młodzieży. Kolejne takie spotkanie w Sydney, w Australii w 2008 r. Do zobaczenia Polsko w Sydney - nie może nas tam zabraknąć!

Rafał Boniśniak